sobota, 7 stycznia 2012

Sławni polscy astronomowie i ich odkrycia

 Aleksander Wolszczan (rys.): We wrześniu 1990 roku za pomocą radioteleskopu w Arecibo (Portoryko) odkrył pierwsze 3 planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara w konstelacji Panny. Odkrycie zostało oficjalnie zaprezentowane na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie w styczniu 1992 i opublikowane w naukowym czasopiśmie - „Nature” (rys.) w dniu 9 stycznia 1992 roku. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.


Rys.13. Tychon Brahe w pojedynku z młodości, stracił część nosa co ukrywał nosząc wykonaną przez niego srebrną protezę.

Rys.12. Jan Kepler jest tylko w znikomej Części Polakiem. Ma tylko polskie korzenie.

 Jan Kepler (Johannes Kepler [rys. po lewej]): Dzięki interwencji Tychona Brahego (rys. po prawej), Kepler otrzymał w 1601r. zaszczytne stanowisko cesarskiego matematyka. Brahe pozostawił wszystkie swe prace Keplerowi, gorącemu zwolennikowi heliocentrycznego systemu Kopernika*. Kepler sformułował trzy prawa ruchu planet i skłonił Galileusza do ogłoszenia badań potwierdzających teorię Kopernika.
*Poznamy go w klasie III. 
1 prawo Keplera mówi nam, że każda planeta krąży wokół ogniska (np. Słońca) po orbicie eliptycznej (która ma kształt elipsy).
-----------------------------------------------------------------------------------------
Zapamiętaj:
- Co odkrył Aleksander Wolszczan,
- Co ustanowił Jan Kepler,
- Jak brzmi I Prawo Keplera

1 komentarz:

  1. MIKOŁAJ KOPERNIK - 19.02.1473 - 24.05.1543

    Polski astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, urodzony w 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika). Wszechstronnie wykształcony, studiował nauki przyrodnicze, w tym metody obserwacji astronomicznych, na Akademii Krakowskiej, prawo w Bolonii i medycynę w Padwie. W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie (1520 - 1521, w czasie wojny polsko - krzyżackiej). Tam też przeprowadzał obserwacje astronomiczne i pisał swoje dzieła. Doszedł do wniosku, że teoria Ptolemeusza nie wyjaśnia drogi ruchu planet. Odkrył, że to Słońce, a nie Ziemia, jest środkiem Wszechświata, a wszystkie planety, w tym także Ziemia, poruszają się wokół Słońca po kolistych orbitach. Kopernik był twórcą systemu heliocentrycznego. Wiedząc, że jego odkrycia nie zyskają aprobaty Kościoła, który uważał Ziemię za najważniejsze miejsce we Wszechświecie, powstrzymał się z opublikowaniem swego dzieła. Książka "O obrotach ciał niebieskich" ukazała się drukiem dopiero w 1543 roku, czyli w roku śmierci Kopernika.

    OdpowiedzUsuń