sobota, 7 stycznia 2012

Starożytność i średniowiecze

 Starożytność to czas, w którym rozkwitła przede wszystkim astronomia grecka. Grecy próbowali interpretować zjawiska zachodzące na niebie w sposób naukowy, włączając przy tym koncepcje filozoficzne, które porządkowały obraz świata.
Wielcy starożytni astronomowie.
Rys.19. Tales z Miletu

Tales z Miletu (rys. po prawej) przewidział zaćmienie Słońca, które nastąpiło dokładnie w przewidzianym terminie, tj. 22 maja 585 p. n. e. Ideę kulistości Ziemi wprowadzili około roku 500 p. n. e. uczniowie Pitagorasa.

Rys.20. Demokryt

Demokryt (rys. po lewej) twierdził, że Droga Mleczna jest zbiorowiskiem licznych słabych gwiazd. Pogląd ten wybiegał daleko przed swoją epokę.


Rys.21. Arystarch z Samos

Arystarch z Samos (rys. po prawej) uczył, iż Ziemia obraca się wokół swej osi i w ciągu roku obiega raz dookoła Słońca. Pogląd ten, choć odpowiadający rzeczywistości, nie pasował do swoich czasów i został zapomniany na długie stulecia.

Rys.22. Eratostenes

Obwód Ziemi, choć niezbyt dokładnie, został po raz pierwszy wyznaczony około 220 lat p. n. e. przez Eratostenesa (rys. po lewej).

Średniowiecze
W krajach Zachodu astronomia szybko stała się obowiązkowym przedmiotem akademickim, jedną z siedmiu sztuk wyzwolonych. Jest prawdą, że średniowieczna teologia i wszechobecna dogmatyka Kościoła była przeszkodą w swobodnym rozwoju nauk przyrodniczych. Nie dostrzega się jednak często faktu, że w tym samym czasie ze strony teologów miały miejsce poważne zachęty ku rozwojowi tych nauk. Tak wielcy teologowie jak św. Albert Wielki czy św. Tomasz z Akwinu uznawali, że astronomia jest pomocna w poznaniu Boga i świata.
Ciekawostka
„Siedem sztuk wyzwolonych” to podstawowe nauki średniowiecza. Oprócz astronomii zaliczały się również muzyka, dialektyka, retoryka, gramatyka, geometria i  arytmetyka.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapamiętaj:
- Jakie były osiągnięcia starożytnych uczonych,
- Dlaczego Astronomia w średniowieczu miała trudności z rozwijaniem się,
- Kto popierał naukę Astronomii w średniowieczu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz