sobota, 28 kwietnia 2012

Saturn

3.2. Saturn – magia pierścieni.

Saturn
Rys. 17.Symbol
Kolejność od Słońca:6
Typ: gazowy

Klasyfikacja: planeta zewnętrzna
Temperatura: -180 C
Księżyce: 56 (np. Tytan)
Atmosfera:  występuje (prosta)
Cechy charakterystyczne:pierścienie otaczające planetę; żółtawy kolor.

 Saturn - szósta planeta Układu Słonecznego według oddalenia od Słońca. Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu Słonecznego.

 Saturn znany był już w świecie starożytnym. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i (w mniejszej ilości) z odłamków skalnych. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga – Saturna. Saturn jest wyraźnie spłaszczony na biegunach i "wydęty" na równiku.

   Saturn (rys. na dole, wraz z pierścieniami, porównanie z Ziemią) jest znany z powodu swoich pierścieni. W XVII wieku wierzono, że Saturn ma pięści, natomiast inni że ma uszy. Naprawdę widzieli tylko lodowe pierścienie.

 Saturn posiada 9 znanych nam (opisanych i zbadanych) pierścieni, tysiące mniejszych i kilka przerw pomiędzy nimi (np. przerwa Cassiniego).

  Największym księżycem Saturna jest Tytan (rys. na dole). Jest on wyjątkowy, gdyż jest jedynym księżycem w Układzie Słonecznym, który posiada gęstą atmosferę bogatą w azot.

Rys. 18. Jowisz


Rys. 19. Tytan





ZAPAMIĘTAJ!
1. Wiadomości z ramki.

2. Dlaczego Tytan jest wyjątkowym księżycem.

3. Ile głównych pierścieni posiada Saturn.

4. Jaki jest symbol Saturna.

5. Jak wyglądają powierzchnię Saturna i Tytana.

6. Czym są tzw. Przerwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz